קניית דירה היא אחת הפעולות החשובות והמשמעותיות ביותר שאדם מבצע בחייו. קניית דירה איננה עניין פשוט. היא דורשת מחשבה, תכנון ופעולה נכונה. ממי עדיף לקנות דירה – מאדם פרטי או מקבלן? ומה חשוב לדעת כאשר קונים דירה מכל אחד מהם? על כך לפניכם.

קניית דירה מקבלן

קבלן אשר מוכר דירה, לרוב אינו מוכר דירה אחת אלא פרויקטים שלמים, ובנוסף – הוא מוכר את הדירות "על הנייר", כלומר הרכישה היא של דירה עתידית שעומדת להיבנות. יש לכך יתרונות וחסרונות. היתרון הוא, כמובן, העובדה שרוכשים דירה חדשה לחלוטין, ללא פגמים של דירה ישנה. בנוסף, קניית דירה מקבלן נעשית תמיד בצורה מסודרת ורשמית, ולמרבית הקבלנים ישנו גב כלכלי ומשפטי אשר הופך את העניין כולו לבעל סיכונים מופחתים – לפחות בתחושה. עם זאת, היתרון הזה הוא גם חיסרון. לקבלן ישנו גב משפטי, ועורכי דין מקצועיים אשר דואגים לאינטרסים האישיים שלו – שלרוב אינם מקבילים לאינטרסים שלכם. לכן, בקניית דירה מקבלן חשוב מאד לקחת עורך דין מקצועי משלכם, ולא להסתפק בעורכי הדין של הקבלן, על מנת לוודא שהזכויות שלכם נשמרות.

קניית דירה מאדם פרטי

אדם פרטי אשר מוכר דירה, עושה זאת מכיוון שהוא מעוניין לעבור לדירה אחרת, מכיוון שהוא מעוניין להרוויח כסף מדירה להשקעה, ומעשרות סיבות אחרות. קניית דירה מאדם פרטי עשויה להיות זולה יותר מאשר קניית דירה מקבלן, במיוחד אם מביאים בחשבון את העובדה שמדובר בדירה קיימת, כך שניתן להיכנס אליה מיד – ולא כעבור מספר שנים. עם זאת, קניית דירה מאדם פרטי דורשת מכם לסמוך על אדם זר, מה שלא מומלץ. לכן, בקניית דירה מאדם פרטי חשוב מאד לדאוג לליווי צמוד של עורך דין כבר מהרגע הראשון, וחשוב שיהיה מדובר בעורך דין בעל ידע מניסיון בתחום המקרקעין וכמו כן, לתאם חברת הובלות דירה טוב, אשר תוכל להעביר את הציוד הנדרש לדירה החדשה.

בעזרת הליווי הזה תוכלו לוודא שהפרטים שניתנים לכם אודות הדירה הם אכן נכונים, שאין שיעבוד על הדירה או פרטים אחרים אשר הופכים את הרכישה ללא כדאית או ללא חוקית. הליווי חשוב מאד גם לשקט הנפשי שלכם, בידיעה שאתם רוכשים דירה טובה.