משכנתא היא אחת האופציות הכי נפוצות שיכולות לסייע לנו ושתספק לנו את הכלי הנחוץ ביותר בעת קניית דירה חדשה. משכנתאות אפשר לקבל מכל בנק אשר מספק את השירות הזה בתנאים שונים.

משכנתא היא הלוואה בכל המובנים אך לטווח ארוך מאד שזה נע בין 10 עד 25 שנה ויותר אפילו במקרים מיוחדים.

כל אחד שרוצה לקנות דירה חדשה כמובן יחשוב על הלוואה מסוג זה אך ישנם אנשים שיכולים להרשות לעצמם לקנות מבלי משכנתא מאחר וכנראה ירשו את הכסף, מכרו את הדירה הישנה, או חסכו כסף בסכום של הדירה אבל הרוב של הקונים דירות הם אלו שלווים מהבנק משכנתא מיוחדת לקניית דירה.

קניית דירה בהלוואה מהבנק הינה מותנית בהחזר כספי חודשי לבנק המלווה, במידה והבעלים של הדירה אינם יכולים לשלם את התשלום הבנק יהיה זכאי לקחת את הדירה ולמכור אותה כדי לקבל את הכסף שהלווה לקונה.

ובכן, משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח ללקוחות שרוצים לקנות דירה ובמקביל הדירה תהיה משועבדת לבנק או למוסד הבנקאי שהלווה את המשכנתא עד שסכום ההלוואה יסודר וישולם כולו ובמלואו.

במקרים מסוימים לא ניתנת הלוואה ללקוחות שרוצים לקנות דירה חדשה מאחר ואינם עומדים בתנאי הסף של קבלת הלוואה כזו, תנאים אלו קשורים לבנקים המלווים לכן לכל בנק יש את הזכות לשנות את חוקיות ההלוואה ואת תנאי קבלתה.

משכנתא יש בכמה סוגים:

  • משכנתא בריבית קבועה – צמודה למדד
  • משכנתא בריבית משתנה – צמודה למדד
  • משכנתא בריבית משתנה לא צמודה למדד
  • משכנתא בריבית קבועה לא צמודה
  • משכנתא בריבית הפריים – משכנתא שקלית לא צמודה למדד
  • משכנתא צמודה למט"ח – דולרית או צמודה למטבע חוץ אחר
  • משכנתא מדורגת – המאפשרת להתחיל עם החזר כספי נמוך יחסית, שיגדל בעתיד

ברוב המקרים התשלום החודשי אינו קבוע. הבנק מצמיד את הסכום הקבוע הנקבע בעת חתימת החוזה למדד מוסכם מראש. כך יוצא, שהתשלום החודשי משתנה עם הזמן בהתאם לשינוי במדד.

בכל עת, ישנה אפשרות לשלם את כל יתרת החוב בבת אחת, ולהפסיק את תשלומי המשכנתה. אך במקרים מסוימים תשלופ כזה מלווה בעמלת פרעון מוקדם שנקרא "קנס".