מזה זמן רב נערכת בארץ מלחמת חורמה בעליות המחירים של שוק הדיור, מאז המחאה החברתית של אותו קיץ לפני שלוש שנים, הבינו קברניטי המדינה שאכן יש בעיה. יאיר לפיד בתפקידו הראשון בחיים הפוליטיים בתור שר אוצר אכן ניסה לפתור את הבעיה וגם שר האוצר משה כחלון ביחד עם שר השיכון יואב גלנט, עושים כל שביכולתם לפתור את מצוקת הדיור ועליות המחירים הגבוהות של השנים האחרונות, אך אנו צריכים לזכור היטב שבלימת מחירים ונסיגתם לאחור היא השפעת שוק שלוקחת הרבה מאוד זמן עד שנראה את תוצאותיה.

אחד הדברים שעליהם התעקש השר כחלון טרם כניסתו לתפקידו הנוכחי בתור שר האוצר הוא שליטה מלאה על מנהל מקרקעי ישראל. הדבר נותן לו גמישות מרבית על הפשרת קרקעות לבניה, שאולי הייתה עד היום הבעיה המרכזית במחזור ביחידות דיור, וכמו שכל אחד שעבר קורס בסיסי בכלכלה יודע, היצע נמוך, בתוספת לגידול הטבעי המהיר באוכלוסייה שהופך לעודף בביקוש, יגרור אחריו עלייה מחירים.

מה שהשר כחלון החליט לעשות הוא להציף את השוק ביחידות דיור ולגרום לקבלנים לבנות כמה שיותר יחידות דיור וכמה שיותר מהר. הדבר יגרום לכך שבשוק יהיה היצע רב ועל ידי כך ירדו המחירים. אכן הדבר נעשה ועד תום שנה שעברה הפשיר מנהל מקרקעי ישראל שטח לבנייתם של מעל ל-20,000 יחידות דיור חדשות, מספר שנחשב אסטרונומי לעומת שנים קודמות. אז נכון, אולי גם השנה היינו עדים להמשך בעליות המחירים, בעיקר בערי הפריפריה בהן עדיין לא הגיעו למיצוי מחירי הדירות, אך בעקבות הצעדים הללו אנו עשויים לראות אולי השנה בלימה של אותן עליו מחירים ואולי בעתיד הלא מאוד רחוק גם ירידה במחירי הדיור.

מרחבי הרשת:
הרבלייף – חיים טבעיים יותר
מארק היוז – מייסד הרבלייף
הרבלייף תעניק חסות לספורטאים מצטיינים
הרבלייף מציגה: אבקת חלבון למגזר הדתי
הרבלייף – הסטוריה ותרומה לקהילה

קטגוריות: בלוג נדל"ן

סגור לתגובות